Acasă » Proiecte » Comenius » Training for LIFE: Leadership Initiative For Europe

Training for LIFE: Leadership Initiative For Europe

apr. 1, 2014

Programul sectorial Comenius Parteneriat Școlar Multilateral

01.08.2013 - 01.08.2015

Andreea D. Suciu

Elevi (13-18 ani) şi profesori din cele 10 scoli partenere

1. Col. Tehnic Ana Aslan, coordonator european
2. Zespol Szkol W Glogowie Mlp. - PL
3. Agrupamento De Escolas Anselmo De Andrade – PT
4. UTENOS DAUNISKIO GIMNAZIJA
5. Rezeknes Valsts Gimnazija - LV
6. Borupgaard Gymnasium-DK
7. I.Gimnazija Osijek – HR
8. Güneşler Anadolu Lisesi- TR
9. Petrik Lajos Ket Tanitasi Nyelvu Vegyipari, Kornyezet vedelmi Es Informatikai Szakkozepisk ola – HU
10. Liceo Classico - Carducci- IT

Limba engleză, Consiliere şi Orientare, Psihologie, Om şi societate

1. Dobândirea competenţelor de leadership, antreprenoriat şi muncă în echipa
2. Învătarea limbii engleze prin intermediul materialor didactice pe teme de leadership, concepute în limba engleza.
3. Promovarea cetaţeniei europene în rândul elevilor şi al profesorilor.
4. Educarea elevilor în spiritul voluntariatului prin mini-proiectele realizate de ei în comunitatea locală.

brosura1-training-for-lifeDEVELOP YOURSELF AS A LEADER- Brochure 1

Brochure 2 – Discover the principles of leadership

brosura -nr-2-Discover the principles of leadership

DISEMINARI REUNIUNI DE PROIECT:

Acest proiect a fost finanţat cu sprijinul Comisiei Europene. Această publicaţie (comunicare) reflectă numai punctul de vedere al autorului şi Comisia nu este responsabilă pentru eventuala utilizare a informaţiilor pe care le conţine.

1 LITUANIA

În perioada 23-27 septembrie 2014 a avut loc cea de-a șasea reuniune de proiect, gazduită de Liceul lituanian Utena Dauniskis, la care au participat 21 de profesori si 33 de elevi din toate cele 10 tari partenere in proiect. Din partea Colegiului Tehnic Ana Aslan au participat 2 profesori si 2 eleve.
Proiectul este realizat cu sprijinul financiar al Comisiei Europene prin Programul de Invățare pe Tot Parcursul Vieții, fiind coordonat la nivel European de catre Colegiul Tehnic Ana Aslan si avand o finantare totala de 210.500 Euro. Obiectivul principal al proiectului este dezvoltarea competentelor de Leadership si voluntariat la elevii de liceu. Mai multe detalii gasiti pe website-ul oficial al proiectului : http://training-for-life.wikispaces.com/

Programul reuniunii a cuprins Conferinta de diseminare si a schimbului de bune practici in care elevii din fiecare scoala au prezentat temele de proiect studiate si activitatile Clubului de proiecte, asistenta la ore in scoala gazda, activitati de teambuilding pentru elevi si profesori, vizite de documentare la Muzeul etnocosmologic si centrul vechi al capitalei Vilnius. Remarcăm inițiativa coordonatoarei din Lituania care este si Ambasador eTwinning de a organiza un seminar international eTwinning in cadrul acestei reuniuni de proiect, la care s-au decernat de catre Agentia Nationala din Lituania Certificate Internationale de participare.

LIT
Cu ocazia celebrarii Zilei Europene a Limbilor (26 septembrie), am ales sa sarbatorim multidiversitatea si multilingvismul in Centrul Geografic al Europei, unde este amenajat parcul European.
In timpul acestei reuniuni, toti participantii s-au bucurat de invatare practica, experiente memorabile si multiple oportunitati de a invata de la ceilalti.

Coordonator,
Prof. Andreea Suciu
Colegiul Tehnic Ana Aslan
Cluj-Napoca

2 TURCIA

În perioada 3-7 Noiembrie 2014 a avut loc cea de-a șaptea reuniune de proiect, gazduită de Liceul Gunesler Anadolu din orasul Adapazari/Sakarya, Turcia, la care au participat 18 profesori si 32 de elevi din toate cele 10 tari partenere in proiect.

Programul reuniunii a cuprins Conferinta de diseminare si a schimbului de bune practici in care elevii din fiecare scoala au prezentat temele de proiect studiate si activitatile Clubului de proiecte, asistenta la ore in scoala gazda, activitati de teambuilding pentru elevi si profesori, vizita de documentare la fabrica Toyota din Sakarya.

Coordonator,
Prof. Andreea Suciu