Acasă » Noutati proiecte » Conferința Leard2Lead – Un eveniment de impact în comunitatea clujeană

Conferința Leard2Lead – Un eveniment de impact în comunitatea clujeană

Miercuri, 25 februarie 2015, a avut loc cea de-a IV-a ediție a Conferinței „Learnd2Lead” despre Antreprenoriat și Leadership, organizată de către Colegiul Tehnic Ana Aslan Cluj-Napoca și dedicată elevilor și profesorilor clujeni. S-a desfășurat la Cinema Mărăști, unde 250 de elevi și 31 de cadre didactice din 21 de școli clujene au avut ocazia să învețe într-un cadru non-formal despre câteva domenii profesionale precum design, vânzări, crowdfunding, resurse umane sau educație.

Specialiști și oameni dedicați ai Clujului le-au vorbit elevilor despre lecțiile învățate în fiecare zi la locul de muncă, despre valori sau despre cum de la o idee frumoasă poți construi un business solid:

• Cosmin Todor: designer, printre proiectele lui numărându-se magazinele Panemar, Caffe Olivo și Marty Restaurants
  • Diana Bocăneală: Head of Talent Management and Recruitment Endava
  • Georgiana Dragoș: Polymobile – reprezentați Opel și Honda
  • Oana Rus: Coordonator proiecte Creștem idei
  • Simona Baciu: fondator și președinte Transylvania College

În deschiderea Conferinței au vorbit din partea organizatorilor: dna prof. Andreea Suciu, inițiatorul acestui proiect, dna prof. Lucia Pop, Directorul CT Ana Aslan, dna prof. dr. Adriana Iacob, Inspector proiecte educaționale a ISJ Cluj și dl Vlad Pop, Președinte Federația SHARE.

Conferința „Learn2Lead” a fost organizată de către Colegiul Tehnic „Ana Aslan” în parteneriat cu Endava, Polymobile, Transylvania College, Creștem idei și designerul Cosmin Todor și face parte din programul Youth@Cluj-Napoca 2015. Evenimentul marchează inaugurarea programului Capitalei Europene a Tineretului shareED – SHARE EDUCATION – destinat învățământului preuniversitar clujean.

Evenimentul face parte din activitățile proiectului Comenius „Training for LIFE: Leadership Initiative For Europe” 2013-2015 pe care școala noastră îl coordonează la nivel european. Mai multe informații despre proiect puteți găsi pe pagina oficială: http://training-for-life.wikispaces.com/

Acest proiect a fost finanţat cu sprijinul Comisiei Europene. Această comunicare reflectă numai punctul de vedere al autorului şi Comisia nu este responsabilă pentru eventuala utilizare a informaţiilor pe care le conţine.

Responsabil proiect,
prof. Andreea Suciu