Acasă » Proiecte » Proiecte cu finanțare Europeană » English, Environment, Europe

English, Environment, Europe

apr. 1, 2014

Parteneriatul Multilateral Comenius, Lifelong Learning Programme

01.08.2010 - 31.07.2012

Prof. Suciu Andreea

Elevi cu vârsta între 6 şi 9 ani, care învaţă în şcoli la nivelul primar sau preşcolar, din urmatoarele ţări: Lituania, România, Polonia, Ungaria, Letonia, Spania şi Turcia.

LIMBĂ ȘI COMUNICARE (lb. egleză și română), Materiile din Învățământul primar, clasele I-IV

Contextul mai larg al proiectului îşi asumă promovarea cetăţeniei europene şi a valorilor impărtăsite de către toţi locuitorii Europei. De asemenea, se preocupă de condiţiile acuale ale mediului înconjurator din fiecare ţară parteneră şi se bazează pe predarea limbii engleze prin intermediul basmelor naţionale din fiecare ţară participantă. Obiectivul primar al proiectului este de a lărgi oportunităţile micilor şcolari de a descoperi Europa, implicându-i în activităţi de protejare a mediului înconjurător şi transformându-i în elevi fericiţi care învaţă limba engleză, prin crearea unei lumi de basm. Mijloacele prin care vom îndeplini aceste obiective vor fi prin predarea limbii engleze prin intermediul cântecelor, a poveştilor populare şi a basmelor naţionale, traduse în limba engleză. Pe lângă îmbunătăţirea competenţelor lingvistice de limbă engleză, activitaţile proiectului vor motiva elevii să se implice în protejarea mediului, învăţându-i cum să refolosească atât materiale reciclabile, cât şi nereciclabile.