Acasă » Premii și Concursuri » Proiectul SAFE CLICKING – Premiul I la Competiția Europeană Consumer Classroom

Proiectul SAFE CLICKING – Premiul I la Competiția Europeană Consumer Classroom

Competiția Consumer Classroom și-a desemnat câștigatorul: o călătorie de două zile la Brussels (Septembrie 2015) pentru vizitarea Instituțiilor Europene (Comisia Europeană și Parlamentul European) îi revine, în urma a 3.416 voturi, proiectului „Safe Clicking” prezentat de echipa croato-română compusă din:

• zece elevi croați coordonați de Ivana Štiglec, profesor la „I.gimnazija Osijek” din Osijek, Croația;
  • zece elevi români coordonați de Andreea Suciu, profesor la „Colegiul Tehnic Ana Aslan” din Cluj-Napoca, România.

Cei zece elevi ai școlii noastre sunt:

• din clasa a XI-a A – Suvarasan Oana, Karina precub, Dolha Horea, Artimencu Razvan, Peter Aris, Chiorean Alexandru, Cocis Darius
  • din clasa a X-a A – Rusu Ana Maria, Beata Gorgenyi, Lorincz Kristina Maria

Punctul de plecare al proiectului este un poster care conține materiale video și un sondaj privind două aspecte ale abordării conținutului digital.

La acest concurs au participat școli din 15 țări europene, provenind din zone precum estul Europei (Bulgaria, Letonia, România, Serbia), centrul Europei (Austria, Croația, Republica Cehă, Polonia), sudul Europei (Italia, Malta, Portugalia, Spania), nordul Europei (Danemarca, Irlanda) și chiar din regiunea Pacific (Noua Caledonie).

Din cele 7 proiecte preselecționate pentru a intra în finala europeană, la sfârșitul perioadei de votare, publicul a desemnat drept câștigător proiectul școlii noastre cu 3 416 voturi.
Pentru aceasta vă mulțumim – fără voturile voastre nu am fi câștigat!

Prof. Andreea Suciu