Acasă » Noutati proiecte » Colegiul Tehnic „Ana Aslan” in parteneriat cu SPAI-Centro Professionale –Locarno, Elveția

Acest proiect are ca scop cooperarea transnațională între școli, promovarea conștiinței interculturale și a inovației în ceea ce privește metodele pedagogice și tehnicile informaționale, încurajarea învățării limbilor străine prin consolidarea dimensiunii europene în educație. Din grupul de profesori ai Colegiului „Ana Aslan”, care au vizitat colegiul elvețian în perioada 3-6 octombrie,  au făcut parte d-na director prof. Lucia Pop, d-l prof. dr. Ing. Ionel Conț, d-na prof. ing. Valentina Dărăbanțu și d-na prof. Anabella Graur.

,,Am avut ocazia să cunoaștem un alt sistem de învățământ, un sistem funcțional din care putem învăța foarte multe lucruri. Am fost impresionați de legăturile pe care școala le are cu agenții economici, de corelarea pieței muncii cu diferitele profiluri oferite de școală, de parcursul educațional al elevilor. Gazdele noastre deosebit de primitoare ne-au oferit posibilitatea de a vizita centre profesionale unde excelenta pregătire a elevilor este datorată atât bazei materiale bogate cât și seriozității și conștiinciozități elevilor și profesorilor. De asemenea, în cele câteva zile petrecute în cantonul Ticino, am avut plăcerea să vizităm câteva puncte turistice din Locarno și împrejurimi, monumente splendide și peisaje de neuitat. Dorim să continuăm această relație cu SPAI Locarno (Scuola Professionale Artigianale Industriale) sperând că următoarea noastră întâlnire din România va fi la fel de benefică pentru viitorul proiectului nostru. Dorim să stabilim o relație durabilă între elevii și profesorii din cele două țări în vederea recunoașterii și înțelegerii reciproce” (Director prof. Lucia Pop).