Acasă » Proiecte » Proiecte cu finanțare Europeană » Let’s Play Chemistry

program sectorial Leonardo da Vinci-secţiunea Parteneriate

2010-2012

Prof. ing. Dărăbanţu Valentina

Elevii din clasele de liceu (IX-XIII), părinţi, comunitatea locală. 1. Impactul principal al proiectului în spaţiul European îl constituie certificarea sa în baza de date EST drept STAR Project. 2. Un alt impact al proiectului a constat în câştigarea locului I pe ţară la concursul Made for Europe în 2013 la Iaşi de către elevul David Pop din clasa XII A. 3. Utilizarea jocurilor didactice ale proiectului într-un opţional pentru elevii claselor a IX-a ( CDL )

Liceul "PETRIK LAJOS" –Bilingual Vocational School for Chemistry, Environmental Protection and Information Technology-Budapesta, Ungaria – coordonator proiect
"Hohere Techniche Bundeslehranstalt Wels" –Vocational or technical secondary school- WELS, Austria –partener proiect
Colegiul Tehnic "ANA ASLAN" Cluj-Napoca, România –partener proiect

Tehnologii

Îmbunătăţirea învăţării disciplinelor tehnologice din aria curriculară "Tehnologii" prin crearea de jocuri didactice pe calculator şi utilizarea lor în procesul de învatare - predare. Proiectul se axează pe trei domenii ale chimiei: Chimie generală (Austria), Chimie şi tehnologie organică (Ungaria) şi Chimie analitică (România).

European Shared Treasure - Star Project star-project