Acasă » Noutati proiecte » Elevii Colegiului Tehnic Ana Aslan – învăţaţi să acorde primul ajutor

Elevii Colegiului Tehnic Ana Aslan – învăţaţi să acorde primul ajutor

Zilele trecute a avut loc în Colegiul Tehnic „Ana Aslan” o acțiune de informare a elevilor cu  privire la acordarea primului ajutor și a apelării corecte a numărului unic de urgență 112. În cadrul acestei acțiuni au avut loc demonstrații de acordare a primului ajutor, mai exact elevii au avut ocazia să afle de la voluntarii filialei Cluj a Crucii Roșii și de la cei ai Serviciului Județean de Ambulanță Cluj care este modul corect de a efectua resuscitarea cardio-respiratorie. Pe parcursul celor 3 ore, au fost implicați peste 200 de elevi de liceu.

Totul a avut loc în contextul Campaniei de conștientizare și informare a elevilor cu privire la cunoașterea primului ajutor și a apelării corecte a număruui 112, organizată de trei studente ale Facultății de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării, în cadrul cursului de Comunicare Publică susținut de prof. Răzvan Cherecheș director al departamentului de Public Health din aceeași instituție. Demonstrații similare vor mai avea loc și în alte două unități de învățământ din Cluj-Napoca și, sperăm noi, vor mai fi desfășurate și în viitor.

Responsabil activitate din partea CT Ana Aslan,
Prof. Andreea Suciu